נשמח לשוחח אתכם בכל נושא

ביטוח חיים - כל מה שחשוב לדעת (2024)

קראו וגלו את כל הדברים שחשוב לדעת על ביטוח חיים

בלי ספאם. בלי שיחות. רק מידע מעניין וחשוב.

אפשר לסמוך על אינשולנד!

אינשולנד יוצר שיתופי פעולה עם חלק מהחברות שאותן אנחנו מסקרים. אבל – התוכן שלנו נכתב ונערך על ידי צוות עצמאי וחסר פניות של כותבים ובעלי תפקידים. ניתן לקרוא את תנאי השימוש באתר, כדי להבין את מתודולוגיית איסוף הנתונים שלנו. כתבנו משהו שגוי? נשמח לשמוע! שלחו לנו מייל ל: [email protected]

מה בעמוד הזה?

Picture of <span>נכתב על ידי </span>דניאל איסלר

נכתב על ידי דניאל איסלר

נערך לאחרונה ב:

זה נושא שלא אוהבים לחשוב עליו, בטח שלא לדבר עליו. אבל ביטוח חיים הוא אולי הכיסוי החשוב ביותר שניתן לרכוש כדי להבטיח את ההמשכיות והיציבות הכלכלית שלנו ושל משפחתנו במקרה של פטירה בטרם עת או אובדן היכולת להתפרנס. אנחנו לא רוצים לחשוב על היום שבו נלך לעולמנו, אבל בהליך פשוט למדי ובתשלום חודשי קטן נוכל לקנות לנו, לבן או לבת הזוג ולילדינו – שקט נפשי. 

למרות שמדובר בביטוח נפוץ שכדאי לכל אחד להחזיק, לא כולם מבינים לחלוטין איך הוא עובד. למי כדאי לרכוש ביטוח חיים? האם קיים ביטוח חיים כחלק מהחיסכון הפנסיוני שלנו? מה הקשר בין ביטוח החיים לצוואה ולירושה? ואיזה אחוז נכות נחשב לאובדן כושר עבודה?

לכן ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על ביטוח חיים במקום אחד. השוואת ביטוח חיים, מדריך ביטוחי חיים, טיפים למבוטחים, בדיקות שנתיות, סיפורי מקרה, המלצות ממומחים ועוד. הכל במדריך המלא לביטוח חיים בישראל [מעודכן ל-2023].

כמה עולה ביטוח חיים?

ביטוח חיים הוא מוצר ייחודי, בכך שהמבוטח הוא זה שקובע את סכום הפיצוי הרצוי, ולא חומרת המקרה הביטוחי או סכום התביעה. מבוטח בעל הכנסה גבוהה במיוחד, לדוגמה, ירצה לנקוב בסכום פיצוי גבוה שיגיע ליורשיו בעת פטירתו, כדי שאלה יוכלו לשמר את רמת החיים אליה התרגלו תחת הכנסתו הגבוהה. 

מחיר הפרמיה נקבע לפי כמה שיקולים – גיל, מין, בריאות, מקצוע וכדומה – אך אחד החשובים שבהם הוא סכום הפיצוי. קל להבין זאת: סכום פיצוי גבוה = פרמיה גבוהה. לכן אין מחיר אחיד לביטוח חיים. ניתן ליצור תשקיף בסיסי במחשבון ביטוח חיים של משרד האוצר (מחשבון ביטוח חיים), כדי לבין כמה נצטרך לשלם.

שווה לבדוק מי המוטבים בפוליסה ולשנות בהתאם (בעת גירושין, נישואין, ילדים מאישה נוספת וכו'). באם יש שינוי בעיסוק זהו מידע מהותי וחובה לעדכן, למשל- אם ממנהל חשבונות אותו מבוטח הפך להיות נהג מונית חשוב לעדכן. עישון- באם אותו מבוטח הפסיק לעשן שנתיים ברציפות- ניתן לעדכן את חברת הביטוח להפחתת הפרמיה החודשית.

לילך מיטרני

סוכנויות ביטוח חיים מומלצות

כרגע אין סוכנויות מומלצות בתחום זה

מה כדאי לדעת על ביטוח חיים?

אתם יכולים להפסיק את ביטוח החיים בכל עת- ביטוח חיים זה לא משכנתא ולא הלוואה. אם תרצו להפסיק לשלם ולהפסיק את הכיסויים, ניתן לעשות זאת בכל שלב. בין אם הסטטוס המשפחתי השתנה, הילדים גדלו, המעסיק מציע ביטוח טוב יותר או שפשוט מצאתם דיל טוב יותר – ניתן להיפרד מביטוח החיים שלכם. 

ניתן להחזיק מספר ביטוחי חיים במקביל- בתחומי ביטוח רבים, פוליסות שמכסות מצב זהה לא יספקו פיצוי כפול – אלא רק אחת מהן תשלם את הפיצוי. לכן תמיד ממליצים לבדוק שאין לנו כפל ביטוחים. לא כך בביטוח חיים: ניתן לרכוש כמה וכמה ביטוחי חיים, לשלם לכל אחד פרמיה נפרדת, ובמקרה פטירה של המבוטח – המוטבים יקבלו את סכומי הפיצויים מכל הפוליסות במקביל. 

המוטבים לא חייבים להיות בני משפחה- האינסטינקט שלנו הוא לנקוב בבני משפחתנו כמוטבים בביטוח החיים. אך כל עוד לא מדובר בביטוח חיים בפנסיה, אין כלל חובה לרשום בני משפחה כמוטבים, וכל אדם לבחירתנו יכול להיות מוטב בפוליסת ביטוח החיים. 

מה זה ביטוח חיים?

ביטוח חיים הוא מכשיר ביטוחי בסיסי יחסית במורכבותו, והוא בא לתת מענה למצב שבו מפרנס או מפרנסת נפטרים או מאבדים את היכולת לעבוד מסיבות בריאותיות. בניגוד לרוב הביטוחים האחרים, ביטוח חיים נותן הגנה כלכלית לאו דווקא למבוטח עצמו, אלא למשפחתו.

חשוב לדעת! ביטוח חיים יכול להתקיים כביטוח כפול. כלומר, ניתן לרכוש כמה ביטוחי חיים, ובעת מוות או אובדן היכולת להתפרנס, כל הביטוחים ישלמו פיצויים למוטבים במקביל. 

חשוב לדעת! מוטבים: מי שיקבל את הפיצויים במקרה של הפעלת הביטוח נקרא "מוטב", וזהות המוטבים בפוליסה נקבעת על ידי המבוטח. לכן חשוב לזכור – במידה ונולד ילד, למשל, יש להוסיף את שמו במוטב בפוליסה; ובאותו האופן, במקרה של גירושין, ייתכן שנרצה להסיר את בן או בת הזוג לשעבר מרשימת המוטבים. 

את דמי הביטוח משלמים מדי חודש – בין אם מדובר בביטוח חיים עצמאי או ברכיב ביטוח החיים הקיים בקרן הפנסיה. בעת ההצטרפות לפוליסה, נקבע סכום פיצויים על ידי המבוטח, וזהו הסכום שיקבלו המוטבים בעת מותו. גם זהות המוטבים ששמם נקוב בפוליסה נבחר על ידי המבוטח. באופן בסיסי, ישנם שלושה מצבים שבהם הפוליסה "מופעלת", והמבוטח או בני משפחתו מקבלים פיצויים:

  1. מוות של המבוטח
  2. הגעה לגיל פרישה של המבוטח
  3. פגיעה ביכולת המבוטח להתפרנס כתוצאה מפגיעה פיזית 

 

למי כדאי לרכוש ביטוח חיים? 

ביטוח חיים אינו מוצר שהכרח כל אדם צריך לרכוש. הדוגמה הקלאסית לאדם שאינו זקוק לביטוח חיים הוא רווק או רווקה ללא ילדים. המשמעות של הסטטוס המשפחתי הזה היא שאין לאותם אנשים אחרים הנתמכים על ידם מבחינה כספית (בנחה שהוריהם אינם נתמכים). לכן רכישת הביטוח תגלם עבורם תשלום פרמיה חודשית גדלה והולכת, כשלמעשה אין מוטב שמותם ישפיע עליו ישירות מבחינת יציבות כלכלית. לכן אפשר לוותר על תשלום הפרמיה, ואף לגרוע את הביטוח מקרן הפנסיה, וכך לחסוך כסף. 

מנגד, ישנו המקרה הקלאסי לאדם שחשוב מאוד שירכוש ביטוח חיים – נשוי או נשואה עם ילדים צעירים. במצב כזה, ישנה משפחה גרעינית שלמה שתלויה כלכלית ביכולת של המבוטח להתפרנס. באין ביטוח, מותו או פגיעה ביכולתו לעבוד יכולה למוטט כלכלית את המשפחה. לכן מומלץ להורים לילדים לרכוש ביטוח חיים. את חישוב הסכום הרצוי לפיצוי במקרה הזה ניתן לבצע כך – ההכנסה השנתית הממוצעת בקירוב של המבוטח, כפול מספר הילדים, כפול מספר השנים שייקח להם להגיע לגיל 21. כך מובטח שהסכום שיתקבל בהפעלת הביטוח יכסה את עלות חיי הצאצאים עד להגיעם לגיל שבו מתחילה עצמאותם הכלכלית. 

בהתאם להיגיון זה, גם אדם מבוגר מאוד עם ילדים בוגרים שכבר מפרנסים את עצמם באופן יציב, לא ירכוש ביטוח חיים. כלומר – כל עוד קיימים בחייך אנשים התלויים בך כלכלית, כדאי להיות בעלים של ביטוח חיים. 

סוגי ביטוחי חיים

ישנם שלושה סוגים מרכזיים של ביטוחי חיים. הם נבדלים בכיסויים השונים שהם מספקים, וכן בתדירות השינוי בפרמיה החודשית המשולמת. מעבר לשלושת הסוגים הבסיסיים, נפרט עוד שני סוגים אחרים של ביטוחי חיים, שמתקיימים בתוך מוצרים פיננסיים אחרים: ביטוח שאירים בקרן הפנסיה, ביטוח חיים כחלק מביטוח תאונות אישיות, וביטוח חיים למשכנתא. 

ביטוח חיים ריסק: בפוליסת ביטוח ריסק, הכיסוי שמתקיים הוא אך ורק למקרים של מוות ואובדן כושר עבודה כתוצאה מנעות או מחלה. כלומר, אין כיסוי לאובדן כושר עבודה עקב הגעה לגיל פרישה. בביטוח ריסק הפרמיה החודשית שעל המבוטח לשלם מתייקרת ככל שעובר הזמן. יש בכך מן ההגיון – ככל שאדם מתבגר סיכוייו למצוא את מותו או לאבד את יכולתו להתפרנס, ובהתאם גדל הסיכון של חברת הביטוח ובעקבותיו הפרמיה.

ביטוח חיים ריסק 5: מבחינת כיסויים, זהו ביטוח זהה לביטוח ריסק – אלא שהעלייה בשיעור הפרמיה המשולמת מתרחשת בקצב אחר. בביטוח ריסק 5 עדכון הפרמיה מתרחש בכל 5 שנים, ולא בכל שנה. 

ביטוח חיים בפרמיה קבועה: בביטוח מסוג זה המבוטח משלם את אותו סכום פרמיה בכל חודש, בכל תקופת הביטוח.  

ביטוח שאירים בפנסיה: מעבר לביטוחי החיים השונים שמוצעים לרכישה כיחידות ביטוח נפרדות, גם בקרן הפנסיה קיים ביטוח חיים, אם כי מעט שונה. זהו "ביטוח שאירים", שבא להבטיח את העברת החיסכון הפנסיוני הקיים על שם המבוטח לידי שאיריו: אלמן או אלמנה, וילדים בני פחות מ-21 בעת הפעלת הביטוח. השאירים יקבלו קצבה חודשית מקרן הפנסיה. אחד ההבדלים העיקריים בין ביטוח חיים לביטוח שאירים, הוא שבביטוח שאירים לא ניתן לנקוב במוטבים לפי בחירת המבוטח, אלא אלה חייבים להיות בני משפחתו הגרעינית. עבור רווק ללא ילדים, השאירים יכולים להיות ההורים במידה והם הורים נתמכים. 

ביטוח תאונות אישיות: סעיף זה רלוונטי למי שבידיו כבר יש פוליסת ביטוח תאונות אישיות, שכן החל ממאי 2021 נעצר שיווק פוליסות חדשות עד להודעה חדשה. ישנן פוליסות של ביטוח תאונות אישיות שכוללות בתוכן גם ביטוח למקרה של מוות, עם זאת, מקרה המוות חייב להיות כתוצאה מתאונה כדי להפעיל את הביטוח ולקבל פיצויים.

ביטוח חיים למשכנתא

זהו ביטוח חיים מסוג אחר, והוא נלווה לנטילת משכנתא בבנק. רוב הבנקים, ברוב המקרים, ידרשו ביטוח חיים למשכנתא כתנאי להענקת ההלוואה. פוליסת ביטוח החיים למשכנתא מותאמת לסכום ההלוואה, והיא מופעלת במקרה שאחד מנוטלי המשכנתא נפטר חלילה לפני השלמת ההחזרים. במקרה כזה, חברת הביטוח תמשיך לכסות את החלק היחסי של הנפטר בתשלומי ההחזר החודשיים, כדי לא לשבש את כלכלת המשפחה שאיבדה את אחד או יותר ממפרנסיה. 

שאלון בריאות

בעת תהליך ההצטרפות לפוליסת ביטוח חיים, יש למלא הצהרת בריאות. לצורך כך, המבוטח צריך לענות על שאלון בריאות פרטני. השאלון בנוי כדי לאפיין את הסטטוס הבריאותי של המבוטח, כדי לתת לחברת הביטוח מושג לגבי ה"סיכון" שאותו היא לוקחת כשהיא מבטחת את אותו אדם.

השאלונים משתנים בין חברת ביטוח אחת לאחרת, אך רובם יכללו פרטים כמו: משקל, גובה, עישון כן או לא, הרגלי צריכת אלכוהול או סמים, מחלות קיימות, מצבים בריאותיים קיימים, תרופות שהמבוטח נוטל באופן קבוע, נכות, רקע של מחלות במשפחה וכן הלאה. במידה ויש בכך צורך, המבוטח יתבקש להמציא מסמכים שתומכים בהצהרותיו בשאלון. 

מטרת מילוי השאלון היא ליצור נקודת התחלה שממנה יוצאים המבוטח והחברה המבטחת אל הדרך. המבוטח חתום על כך שכל שדווח בהצהרה הוא אמת, ובהתאם תציע לו החברה מחיר לפרמיה (בצירוף עוד כמה משתנים). החברה המבטחת תשקלל את המצב הבריאותי ולפי סטטיסטיקות קיימות תקבע את מידת הסיכון שהיא לוקחת בביטוח ממלא השאלון. 

ביטוח חיים מחיר - כיצד נקבעת הפרמיה?

לאחר תהליך הצהרת הבריאות, יישאלו עוד כמה שאלות שאינן קשורות באופן ישיר לבריאות, וכל המידע יחד יוביל לתמחור הפוליסה. אלה הם המשתנים שיילקחו בחשבון עת חישוב תשלומי הפנסיה החודשית:

  1. סכום הפיצוי – בביטוח חיים, המבוטח הוא זה שקובע בעצה אחת עם סוכנות הביטוח את גובה הסכום שישולם למוטבים בפוליסה בעת פטירתו. מטבע הדברים, ככל שסכום הפיצוי הרצוי הוא גבוה יותר, הפרמיה החודשית תהיה גבוהה יותר. 
  2. גיל – עבור אדם צעיר תיקבע פרמיה נמוכה יותר מאשר עבור אדם מבוגר, מתוך ההנחה שסיכוייו של אדם למצוא את מותו גדלים והולכים ככל שהוא מתבגר. כמו כן, בביטוח חיים שאינו בפרמיה גבוהה, התשלום החודשי ילך ויגדל עם חלוף השנים. 
  3. מין – לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2021, תוחלת החיים הממוצעת של גברים היא 80.5 שנים, ושל נשים 84.6 שנים. אם כן, באופן סטטיסטי, הסיכוי של גבר למות בתוך תקופת הכיסוי הוא גבוה מהסיכוי שאישה תמות. לכן, הפרמיות המוצעות לנשים בביטוחי החיים נמוכות יותר. 
  4. בריאות – כמובן שבבואה לבטח אדם בביטוח החיים, חברת הביטוח מתעניינת במצבו הרפואי. לכן המבוטח עובר שאלון בריאות מפורט ומתבקש להמציא מסמכים רפואיים שיתמכו בהצהרותיו לגבי בריאותו הגופנית. אדם ללא רקע של מחלות, שמשקלו נמצא בטווח הבריא, שמנהל אורח חיים בריא – ישלם פחות מאדם שבריאותו פחות תקינה. עם זאת, השאלון ממולא רק פעם אחת, בעת ההצטרפות לפוליסה, וכל מחלה או מצב בריאותי שהחלו לאחר כניסת הביטוח לתוקף – לא ישנו את גובה הפרמיה שנקבע. 
  5. סיכון בעבודה או בפנאי – כחלק מתהליך רכישת פוליסת ביטוח חיים, החברה המבטחת תרצה להבין האם אורח חייו של האדם מעמיד אותו בסיכון תמותה בטרם עת גבוה יחסית לשאר האוכלוסייה. אם האדם עובד בעיסוק מסוכן הוא יצטרך לשלם פנסיה גבוה יותר – ניתן למנות למשל עבודה בגובה, סנפלינג, נהיגה במשאית או אוטובוס, בניין, תעשיות נפט וגז וכדומה. באותו האופן, גם בעלי תחביבים הנחשבים למסוכנים יצטרכו לשלם פרמיה גבוהה – למשל טיפוס הרים, מצנחי רחיפה, צלילה, רכיבה על אופנוע, סקי וכדומה. 
  6. עישון – בהמשך לעיקרון הנוגע לבריאות המבוטח, מעשנים יצטרכו לשלם פרמיה גבוהה יותר. זאת מכיוון שעישון הוא אינדיקטור סטטיסטי לתמותה בטרם עת, ולכן חברת הביטוח לוקחת יותר סיכון בביטוח מעשנים מבחינתה.

איך מקבלים את הכסף?

במידה ומתממש הנורא מכל, והאדם המבוטח אכן הולך לעולמו בטרם עת בתוך תקופת הביטוח – הפוליסה מופעלת. כיצד יכולים לצפות המוטבים ששמם נקוב בפוליסה לקבל את הכסף מחברת הביטוח? 

לצד בחירת המוטבים ובחירת הסכום שהם יקבלו כפיצוי, המבוטח עצמו קובע גם את הדרך שבה הפיצוי ישולם בעת רכישתו את הפוליסה. אלה הן שתי הדרכים:

תשלום הפיצוי כסכום חד-פעמי: במקרה כזה הכסף יועבר למוטבים במנה אחת. מצד אחד, ייתכן שהמוטבים יזדקקו לסכום הזה לאור המצב המשפחתי המאתגר לאחר פטירת הורה או בעל, ולכן ההעברה תיטיב עמם. מצד שני, סכום כסף שיכול להיות מיליון שקלים ויותר, ונוחת בידיים בלתי מנוסות, יכול להתבזבז ולהישחק.

תשלום הפיצוי במנות: המבוטח יכול להחליט שחברת הביטוח תמסור את הכספים למוטבים בתשלומים שיפוזרו על פני מספר שנים, מספר שעליו מחליט המבוטח בעת רכישת הפוליסה. כך הפיצוי משקף נאמנה יותר את תפקידו כ"ממלא מקום" של הנפטר במצבת ההכנסות הביתית, כשהוא נכנס כמו משכורת חודשית. 

רפורמת ביטוחי החיים 2019

תוחלת החיים בישראל ובעולם עולה באופן עקבי. בשנת 1970 למשל, עמדה תוחלת החיים הממוצעת לגברים בישראל על 70.3 שנים בלבד; בעוד בשנת 2021 תוחלת החיים הממוצעת לגבר היתה 80.5 שנים. ביטוחי חיים, שמתבססים על צפי תוחלת חיים ועל כיסוי ביטוחי במהלך חייו של אדם, צריכים מן הסתם להתייחס לשינוי שכזה.

ואולם, בדו"ח שפרסמה בשנת 2019 רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, נמצא כי החברות המשווקות ביטוחי חיים בישראל לא עדכנו את מחירי הפוליסות שהן מוכרות לציבור בהתאם להתארכות חיי אזרח ממוצע. כך נוצר מצב שחישובי הפרמיות איבדו במהלך השנים קשר לסיכונים הריאליים הקשורים לתוחלת חיים, והתבהר כי המבוטחים הקיימים משלמים הרבה מעבר לצורך עבור ביטוח החיים שלהם. 

לנוכח הממצאים, הרשות יזמה רפורמה מקיפה בכלל שוק ביטוחי החיים בישראל (שאינם חלק מפנסיה). הרשות חייבה את חברות הביטוח לעדכן את תעריפי הביטוחים, כך שישקפו את השינויים. בכך, כך לפי הצהרות רשות שוק ההון, יוזלו מחירי ביטוח הבריאות בכ-30% לכלל ציבור המבוטחים.

חשוב לדעת! כל פוליסה חדשה שנמכרה לאחר החלת כללי הרפורמה, נמכרה במחירים המוזלים תחת לוחות תעריפים חדשים. אך מבוטחים שכבר החזיקו בביטוח חיים טרם הרפורמה, פעמים רבות לא קיבלו הודעה על כך שיש להם אפשרות להוזיל את ביטוח החיים. זאת ניתן לעשות על ידי פנייה יזומה לחברת הביטוח.

רוצה עוד מידע בנושא ביטוח חיים? מלא/י את הטופס ונציג יחזור אליך:

*המידע יועבר לאיש מקצוע בעל רישיון שנמצא בפיקוח של רשות שוק ההון, ולא ייעשה בו שימוש מעבר לכך.

קראו גם על

החזר מס על ביטוח חיים

החוק ששווה כסף: החזר מס על ביטוח חיים, עד רבע מההפקדות מדי שנה

יש לך ביטוח חיים? אתה זכאי להחזר מס ● כך זה עובד

ביטוח בריאות של הסתדרות המורים

ביטוח חיים של הסתדרות המורים ומשרד החינוך: כל מה שצריך לדעת

עובדי ההוראה בישראל מקבלים ביטוח חיים בפרמיה מוזלת כחלק מהסכמים קיבוציים ● ההטבה משתלמת גם למי שברשותו ביטוח חיים ואפילו כמה

טיפים על ביטוח חיים

רווקים יכולים לשקול ויתור על רכיב ביטוח החיים בפנסיה- בקרן הפנסיה קיים ביטוח שאירים, שמטרתו להעניק קצבה למי שקרוב משפחתו בעל הפנסיה נפטר. אך רווק או רווקה שאין להם ילדים, אין להם שאירים כהגדרתם בחוק (בן או בת זוג וילדים עד גיל 21, וכן במקרים חריגים הורים נתמכים). לכן ניתן לבקש באופן יזום הסרה של רכיב ביטוח השאירים בקרן, ובכך להוזיל את התשלומים ולהגדיל את קצבת הגמלאות העתידית.

ישנם מקרים שבהם הורים יכולים להיחשב לשאירים לצורכי קבלת קצבת ביטוח החיים- אם העמית בקרן הפנסיה הוא רווק או רווקה ללא ילדים, ובמידה והוריו נחשבים נתמכים כלכלית כל ידו – ההורים יהיו זכאים לקצבה כשאירים. במידה ואין צאצא נוסף שתומך בהורים, ולנפטר יש אלמנה ויתומים, הוריו יקבלו 30% מהפנסיה שנותרה לבן או לבת שנפטרו להורה בודד; ו-50% לשני הורים נתמכים. אם אלמנה ויתומים – ההורים הנתמכים יקבלו 60% מהפנסיה להורה בודד או 80% לשני הורים. 

שימו לב – בקופת גמל אין ביטוח שאירים- קופת גמל היא גם חיסכון פנסיוני, ועובדים יכולים לבחור אותה כחלופה לקרן פנסיה. ההפרשות החודשיות זהות בשני המכשירים, אך ישנם כמה הבדלים אחרים ביניהם. אחד ההבדלים הבולטים ביותר הוא שבקופת גמל לתמלוגים (הקופה המוכרת לרובנו) אין רכיבים ביטוחיים – כלומר, אין ביטוח שאירים. לכן למחזיקי קופת גמל בלבד חשוב על אחת כמה וכמה לרכוש ביטוח חיים באופן עצמאי. 

ביטוח חיים קבוצתי דרך מקום העבודה- כמו במקרה של ביטוחי בריאות, גם ביטוח חיים הוא מוצר שמקומות עבודה שונים מציעים לעובדיהם, כהטבה בתלוש המשכורת. ביטוח החיים דרך מקום העבודה ייחתם באופן קבוצתי אל מול החברה המבטחת, ולאור כוח הקנייה של הקבוצה – סביר להניח שהעובדים יקבלו את הביטוח בפרמיות זולות יותר ביחס למצב שבו היו רוכשים את הפוליסה באופן פרטני. לרכן כדאי לשאול את המעסיק האם מקום העבודה מציע ביטוח חיים קבוצתי.

שאלות נפוצות

אם ברשותך קרן פנסיה מקיפה (זוהי קרן הפנסיה הבסיסית שלרובנו יש), יש בתוכה רכיב של ביטוח שאירים – שמבטיח קבלת קצבה על ידי השאירים במקרה של מוות או אובדן כושר עבודה, בן או בת זוג וילדים עד גיל 21. על פניו הביטוח הזה מייתר את הצורך בביטוח חיים נפרד. עם זאת, ניתן להחזיק בביטוח חיים כפול והמוטבים ייהנו משני סוגי הפיצויים בעת הצורך; ובביטוח חיים נפרד ניתן גם לקבוע מוטבים שאינם שאירים.
ביטוח חיים נרכש כדי לשמור על רמת ההכנסה בקירוב שאליה רגילה המשפחה, גם לאחר מותו של אחד המפרנסים. לכן, ביטוח החיים שרוכשים צריך להיות על שמו של המפרנס, ואם יש שני מפרנסים בבית, רוכשים ביטוח חיים לכל אחד מהם.
לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2021, תוחלת החיים הממוצעת של גברים היא 80.5 שנים, ושל נשים 84.6 שנים. לכן, באופן סטטיסטי, הסיכוי של גבר למות בתוך תקופת הכיסוי הוא גבוה מהסיכוי שאישה תמות. לכן, הפרמיות המוצעות לנשים בביטוחי החיים נמוכות יותר.
כן. בשונה מביטוח שאירים בפנסיה, ביטוח חיים הוא מוצר גמיש ביותר: המבוטח קובע את גובה הפיצוי הרצוי, והוא גם יכול לנקוב בשמות של מוטבים לפי בחירתו. הם אינם חייבים להיות בני משפחתו. בנוסף, ניתן לשנות את שמות המוטבים בכל עת אצל חברת הביטוח, וניתן לעשות זאת במקרים ספציפיים גם באמצעות צוואה.

תפריט נגישות

יצירת קשר

רוצה עוד מידע בנושא?

מלא/י את הטופס ונציג יחזור אליך:

*המידע יועבר לאיש מקצוע בעל רישיון שנמצא בפיקוח של רשות שוק ההון, ולא ייעשה בו שימוש מעבר לכך.

הראלהפניקסמגדלמנורה מבטחיםכלל ביטוחאיילוןהכשרה
לאיזה כיסויים בחברות הביטוח ניתן להתקבל ללא הצהרת בריאות וללא החרגות?כתבי שירות הנמכרים בצמוד לביטוחי הבריאות – רופא מלווה אישי, רפואה אישית אונליין, אבחון מהיר, רפואה משלימה, ביקור רופא בביתצירוף תינוק שנולד ללא הצהרת בריאות ולתכניות הבריאות בהן הוריו היו מבוטחים בזמן הלידה, תוך 60 ימים מהלידה (כפוף לתקופת אכשרה ותנאים הכלליים לתכניות הבריאות). בהתפתחות הילד – צירוף ללא הצהרות בריאות. כתבי שירות ללא הצהרת בריאותנספח אמבולטורי, כתב שירות רפואה משלימה, כתב שירות ייעוץ אונליין, כתב שירות קונסיליום וכתב שירות אבחון מהיר ושירותים בעת אשפוזכל כתבי השירות ללא יוצא מן הכלל. נספח טופ לילד.כתב שירות רופא מומחה און ליין. כתב שירות אבחון ישיר, כתב שירות רפואה משלימה, כתב שירות ליווי אישי פלוס נספח חמ"ל בר גפןללא חיתום: נספח אמבולטורי, כתב שירות רפואה משלימה, כתב שירות אבחון מהיר, כתב שירות Online, נספח אבחונים וטיפולים להתפתחות הילד.אבחון מהיר, רופא מומחה דיגיטלי, ליווי רפואי אישי פרימיום
האם קנאביס מכוסה בביטוחים הפרטיים?אין, קנאביס קיים במסגרת נספח טיפולים פרימיום.בכיסוי הבסיס: תכשירי מזון רפואי ו/או ויטמנים ו/או מינרלים (בשילוב טיפול תרופתי) בתרופות אקטסרה: כיסוי לקנאביס רפואי לטיפול במחלה ו/או הקלה בתסמינים הנובעים ממחלה – 1,000 ₪ לחודש ועד 30,000 ₪ (השתתפות עצמית 100 ש"ח) קיים.
כיסוי לתרופות מאושרות מבוססות קנאביס.
קיים כיסוי לויטמינים, קנאביס רפואי בהרחבה של תרופה בהתאמה אישית.איןקנאביס.אין
מה תאכלס ההשתתפות העצמית בכיסוי תרופות בחברות הביטוח?במקרה של תרופה שעלותה מעל 10,000 ₪, לא תחול השתתפות עצמית. 400 ₪ עבור תרופה שאינה בסל הבריאות, 800 ₪ עבור תרופות אוף לייבל.ללא השתתפות עצמית לתרופות למחלת הסרטן. 300 ₪ השתתפות עצמית לתרופות שעלותן החודשית עד 5,000 ₪ (בהוספת כיסוי "תרופות אקסטרה" – 300 ₪ השתתפות עצמית לתרופות שעלותן החודשית רק עד 1,000 ₪ בלבד). תרופה גנרית- 20% השתתפות עצמית.התכנית אינה כוללת השתתפות עצמית. תרופות (תרופה שאינה כלולה בסל שירותי הבריאות, תרופה הכלולה בסל שירותי הבריאות, תרופה שהוגדרה כאוף לייבל, תרופה יתומה) שעלותן מעל 300 ₪ יכוסו במלואן מהשקל הראשון.300 ₪ למקרה ביטוח לחודש, אין השתתפות עצמית בגין תרופה לטיפול במחלת הסרטן. השתתפות עצמית ללא שינוי גם כשקיימת תרופה חליפית/גנרית בסל.300 ₪ לכל תרופה שעלותה נמוכה מ-600 ₪. ללא הבדל אם קיימת חליפית/גנרית.350 ₪ למרשם חודשי לתרופה. 800 ₪ לתרופות מיוחדות שאושרו בסעיף 29ג' (א') תרופאה אונקולוגית – המטואונקולוגית – ללא השתתפות עצמית.תרופות שאינן בסל הבריאות או שהבוויתה שונה במקרה שעלות התרופה החודשית מעל 600 ₪ - ללא השתתפות עצמית. תרופה שעלותה נמוכה מ-600 ₪ השתתפות עצמית של 300 ₪ למרשם לחודש (למעט תרופות אוף לייבל 600 ₪ למרשם לחודש).